Świeża szyszka z nasionami cedru
Najwyższej jakości i świeżości nasiona otrzymuje się przez wyłuskanie szyszki bezpośrednio przed przygotowaniem do sadzenia.
W jednej szyszce znajduje się ok. 60-110 nasion, z czego ok. 80% posiada zdolność do kiełkowania.
Dzięki konserwującym właściwościom żywicy, można ją przechowywać nawet przez kilka lat, i orzechy w niej zawarte nadal będą zachowywać swoje właściwości i zdolność do kiełkowania.

INSTRUKCJA SADZENIA:

1. Otworzyć szyszkę.
2. Nasiona namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej na 2-3 doby. Orzeszki, które nie opadły na dno można wyrzucić (one zazwyczaj są puste i nie nadają się do siewu).
3. Wymieszać nasiona z wyprażonym, czystym piaskiem, dając 1 część orzeszków na trzy części piasku.
4. Przeprowadzić stratyfikację nasion. W tym celu umieścić mieszankę piasku z orzeszkami w lodówce lub piwnicy, przy stałej temperaturze 0±1ºC, na minimum 4 miesiące. Dostęp powietrza obowiązkowy, w przeciwnym razie jest ryzyko wystąpienia pleśni.
5. Wiosną do przygotowanej lekkiej, piaszczystej z dodatkiem gliny ziemi (unikać gleb ciężkich i zbitych) wsadzać ostrym końcem orzeszka w dół na głębokość 3-6 cm. Wschody następują po 15-30 dniach. Zdarza się, że w niesprzyjających warunkach niektóre nasiona zaczynają kiełkować dopiero po roku – dwóch, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i nie zrażać się przedwcześnie.
6. Bardziej szczegółową instrukcję przygotowania, wysiewu i dalszej pielęgnacji cedrów można znaleźć na http://anastazja.org/procedura_cedry.php
7. Do pobrania: uproszczona metoda sadzenia cedru (i nie tylko) autorstwa Grzegorza Gruszko

Czas zbiorów: Wrzesień/październik 2016r
Kraj pochodzenia: Rosja, Syberia.
Tutaj sprawdzisz aktualną cenę i dostępność